Rajd Rowerowy do Miejsc Pamięci

Jak łączyć przyjemne z pożytecznym wiedzą uczestnicy Rajdu Rowerowego, który 15 września br. wyruszył spod Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi „Bajeczka” w Niewodnicy Kościelnej. Ideą wydarzenia było upamiętnienie ofiar II wojny światowej, szczególnie osób związanych z gminą Turośń Kościelna.

W związku z przypadającą na 17 września, 83. rocznicą ataku sowietów na Polskę, dyrektor, nauczyciele i uczniowie NSP w Niewodnicy Kościelnej wraz z wójtem gminy odwiedzili miejsca pamięci w Tołczach, Juraszkach i Borowskich Gzikach. Grzegorz Jakuć – wójt gminy przybliżył dzieciom i młodzieży fakty z historii naszej Małej Ojczyzny, w tym okoliczności utworzenia miejsc pamięci i informacje o osobach, którym są one poświęcone. Opowiedział m.in. o Małym Katyniu w Borowskich Gzikach. Marek Danilewicz – dyrektor NSP podkreślił, że dzięki wspólnej wycieczce rowerowej uczniowie mogą zgłębić lokalną historię, jak też integrując się, aktywnie spędzić czas i poznać walory przyrodnicze nadnarwiańskiej okolicy.

Wspólną modlitwą, odśpiewaniem hymnu państwowego i złożeniem kwiatów uczczono pamięć o poległych w latach 1939-1945.

Na zakończenie wydarzenia, wójt gminy opowiedział uczestnikom wycieczki o rajdach rowerowych po Polsce, w których od 2017 r., wraz z mieszkańcami gminy, bierze udział i zachęcił młode pokolenie do tej formy spędzania wolnego czasu. W podziękowaniu za zaproszenie, na ręce dyrektora NSP, wójt wręczył pamiątkowe koszulki, promujące tegoroczny rajd. Społeczność szkolna również podziękowała włodarzowi gminy za wspólnie spędzony czas.

Aktualności

Powrót na początek strony